API Delevan 108R-273GS
108R-273GS picture photo
Mfg. Part Number
108R-273GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
108R-273GS.pdf
Availability of 108R-273GS
QUANTITY
108R-273GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-273GS
Internal Part NumberEIS-108R-273GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance27µH
Tolerance±2%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-273GS
Related Links108R-, 108R-273GS Datasheet, API Delevan Distributor
108R-273GS Details Description
Related parts for 108R-273GS
FIXED IND 90UH 1A 680 MOHM CHASS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 GRAY PLASTIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 0804 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
TIP SOLDERING F SPI 16 0.4MM ST datasheet.pdf