API Delevan 108R-563FS
108R-563FS picture photo
Mfg. Part Number
108R-563FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD
Datasheet Download
108R-563FS.pdf
Availability of 108R-563FS
QUANTITY
108R-563FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-563FS
Internal Part NumberEIS-108R-563FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance56µH
Tolerance±1%
Current Rating33mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)23 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-563FS
Related Links108R-, 108R-563FS Datasheet, API Delevan Distributor
108R-563FS Details Description
Related parts for 108R-563FS
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 199 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOUSING BASE W/SNAP FOOT datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SSD 256GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf