Illinois Capacitor 108SVH010MGE
108SVH010MGE picture photo
Mfg. Part Number
108SVH010MGE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
108SVH010MGE.pdf
Availability of 108SVH010MGE
QUANTITY
108SVH010MGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 108SVH010MGE
Internal Part NumberEIS-108SVH010MGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108SVH010MGE
Related Links108SVH, 108SVH010MGE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108SVH010MGE Details Description
Related parts for 108SVH010MGE
TRANS PREBIAS NPN 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN PUSHIN SHORT LINK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 56MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 48V 180W datasheet.pdf
IC SDRAM 16MX16 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf