Illinois Capacitor 108TTA016M
108TTA016M picture photo
Mfg. Part Number
108TTA016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
AXIAL E-CAP
Datasheet Download
108TTA016M.pdf
Availability of 108TTA016M
QUANTITY
108TTA016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 108TTA016M
Internal Part NumberEIS-108TTA016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)282 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108TTA016M
Related Links108TT, 108TTA016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108TTA016M Details Description
Related parts for 108TTA016M
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
AMP PACE CONN 36POS 125X125C/L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.5A 8SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM datasheet.pdf