Illinois Capacitor 108TTA050M
108TTA050M picture photo
Mfg. Part Number
108TTA050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
AXIAL E-CAP
Datasheet Download
108TTA050M.pdf
Availability of 108TTA050M
QUANTITY
108TTA050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 108TTA050M
Internal Part NumberEIS-108TTA050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.13A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108TTA050M
Related Links108TT, 108TTA050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108TTA050M Details Description
Related parts for 108TTA050M
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG PWM 2PHASE BUCK 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 66.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
IC DETECTOR/CTLR LOG 75DB 24-QFN datasheet.pdf
HD-I 5SMPO070F090SP LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf