Visual Communications Company, LLC 1090C5-28V
1090C5-28V picture photo
Mfg. Part Number
1090C5-28V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT
Datasheet Download
1090C5-28V.pdf
Availability of 1090C5-28V
QUANTITY
1090C5-28V Order Process
Ship out your order
Specifications of 1090C5-28V
Internal Part NumberEIS-1090C5-28V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series1090C
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1090C5-28V
Related Links1090C, 1090C5-28V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
1090C5-28V Details Description
Related parts for 1090C5-28V
IC TOUCH SCREEN CTLR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf