| Internal Part Number | EIS-1090NX3-28V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Panel Mount Indicators 03/Dec/2013 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | 1090N | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 28V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.50" (12.70mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.5" (114.30mm) | |