Visual Communications Company, LLC 1090QC4-12V
1090QC4-12V picture photo
Mfg. Part Number
1090QC4-12V
Brief Description
INCIDATOR INCAND WHITE PANEL MNT
Datasheet Download
1090QC4-12V.pdf
Availability of 1090QC4-12V
QUANTITY
1090QC4-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 1090QC4-12V
Internal Part NumberEIS-1090QC4-12V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series1090QC
TypeIncandescent
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1090QC4-12V
Related Links1090Q, 1090QC4-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
1090QC4-12V Details Description
Related parts for 1090QC4-12V
O'SCOPE PROBE 90MHZ X1/X10 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16VQFN datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 5.5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW EMD2 datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 75W 3.5A M214 datasheet.pdf