Visual Communications Company, LLC 1090QC5-12V
1090QC5-12V picture photo
Mfg. Part Number
1090QC5-12V
Brief Description
INCIDATOR INCAND GREEN PANEL MNT
Datasheet Download
1090QC5-12V.pdf
Availability of 1090QC5-12V
QUANTITY
1090QC5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 1090QC5-12V
Internal Part NumberEIS-1090QC5-12V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series1090QC
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1090QC5-12V
Related Links1090Q, 1090QC5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
1090QC5-12V Details Description
Related parts for 1090QC5-12V
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.666A 72 MOHM datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W D 28TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PINS datasheet.pdf