Visual Communications Company, LLC 1091M1-12V
1091M1-12V picture photo
Mfg. Part Number
1091M1-12V
Brief Description
LED IND LIGHT 12V RED
Datasheet Download
1091M1-12V.pdf
Availability of 1091M1-12V
QUANTITY
1091M1-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 1091M1-12V
Internal Part NumberEIS-1091M1-12V
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series1091M
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 4.6" (116.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1091M1-12V
Related Links1091M, 1091M1-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
1091M1-12V Details Description
Related parts for 1091M1-12V
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 370MW DO34 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
MODULE MOTION-SPM 600V SPM27-CC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 40A SYNC LGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
180UF 50V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf
LED DRIVER PS 80W datasheet.pdf