Alt 10AS057K2F40E2LG
10AS057K2F40E2LG picture photo
Mfg. Part Number
10AS057K2F40E2LG
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC SOC FPGA 588 I/O 1517FBGA
Datasheet Download
10AS057K2F40E2LG.pdf
Availability of 10AS057K2F40E2LG
QUANTITY
10AS057K2F40E2LG Order Process
Ship out your order
Specifications of 10AS057K2F40E2LG
Internal Part NumberEIS-10AS057K2F40E2LG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesArria 10 SX
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorDual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
MCU Flash-
MCU RAM256KB
PeripheralsDMA, POR, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed1.5GHz
Primary AttributesFPGA - 570K Logic Elements
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Number of I/O696
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10AS057K2F40E2LG
Related Links10AS057K, 10AS057K2F40E2LG Datasheet, Alt Distributor
10AS057K2F40E2LG Details Description
Related parts for 10AS057K2F40E2LG
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 420KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W STER 13SIL datasheet.pdf
SCRAPER WITH BLADE 11PC datasheet.pdf
DIODE MODULE 48KV 3.4A datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD SRL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
26 PIN PLUG 1.27MM I/O CONNECTOR datasheet.pdf