Alt 10AS057N4F40E3SG
10AS057N4F40E3SG picture photo
Mfg. Part Number
10AS057N4F40E3SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC SOC FPGA 588 I/O 1517FBGA
Datasheet Download
10AS057N4F40E3SG.pdf
Availability of 10AS057N4F40E3SG
QUANTITY
10AS057N4F40E3SG Order Process
Ship out your order
Specifications of 10AS057N4F40E3SG
Internal Part NumberEIS-10AS057N4F40E3SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesArria 10 SX
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorDual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
MCU Flash-
MCU RAM256KB
PeripheralsDMA, POR, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed1.5GHz
Primary AttributesFPGA - 570K Logic Elements
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Number of I/O588
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10AS057N4F40E3SG
Related Links10AS057N, 10AS057N4F40E3SG Datasheet, Alt Distributor
10AS057N4F40E3SG Details Description
Related parts for 10AS057N4F40E3SG
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 15VC SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf