Alt 10AS066K2F35E1SG
10AS066K2F35E1SG picture photo
Mfg. Part Number
10AS066K2F35E1SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC SOC FPGA 588 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
10AS066K2F35E1SG.pdf
Availability of 10AS066K2F35E1SG
QUANTITY
10AS066K2F35E1SG Order Process
Ship out your order
Specifications of 10AS066K2F35E1SG
Internal Part NumberEIS-10AS066K2F35E1SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesArria 10 SX
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorDual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
MCU Flash-
MCU RAM256KB
PeripheralsDMA, POR, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed1.5GHz
Primary AttributesFPGA - 660K Logic Elements
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Number of I/O396
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10AS066K2F35E1SG
Related Links10AS066K, 10AS066K2F35E1SG Datasheet, Alt Distributor
10AS066K2F35E1SG Details Description
Related parts for 10AS066K2F35E1SG
VARISTOR 108V 250A 2-SMD datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 10MA 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf