Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF02FP
10ETF02FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF02FP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF02FP.pdf
Availability of 10ETF02FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETF02FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF02FP
Internal Part NumberEIS-10ETF02FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF02FP
Related Links10ET, 10ETF02FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF02FP Details Description
Related parts for 10ETF02FP
IC SRAM 1MBIT 20NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf