Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF02FP
10ETF02FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF02FP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF02FP.pdf
Availability of 10ETF02FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETF02FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF02FP
Internal Part NumberEIS-10ETF02FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF02FP
Related Links10ET, 10ETF02FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF02FP Details Description
Related parts for 10ETF02FP
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS64A/ AE64M / ASS64A datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC34S/AE34M/X datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
IC SUPP-VOLT SUPERVISOR SOT89-3 datasheet.pdf
040 MLC PLUG HSG 12P BLUE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 75MA 13.6 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 26.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf