Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF02S
10ETF02S picture photo
Mfg. Part Number
10ETF02S
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF02S.pdf
Availability of 10ETF02S
QUANTITY
10ETF02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF02S
Internal Part NumberEIS-10ETF02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMD-220 Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF02S
Related Links10ET, 10ETF02S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF02S Details Description
Related parts for 10ETF02S
IC 4BIT DECADE/BIN COUNT 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SMA STRT CRIMP PLUG RG174 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.39"L X 4.7"W datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 300MA 640 MOHM datasheet.pdf