Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF04FP
10ETF04FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF04FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF04FP.pdf
Availability of 10ETF04FP
QUANTITY
10ETF04FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF04FP
Internal Part NumberEIS-10ETF04FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF04FP
Related Links10ET, 10ETF04FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF04FP Details Description
Related parts for 10ETF04FP
MOSFET P-CH 20V 1.65A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DOUBLE M30 LONG PW 2M PNP NO datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 01005 70 OHM 25% datasheet.pdf