Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF06FP
10ETF06FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF06FP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF06FP.pdf
Availability of 10ETF06FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETF06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF06FP
Internal Part NumberEIS-10ETF06FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF06FP
Related Links10ET, 10ETF06FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF06FP Details Description
Related parts for 10ETF06FP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf