Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF06FP
10ETF06FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF06FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF06FP.pdf
Availability of 10ETF06FP
QUANTITY
10ETF06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF06FP
Internal Part NumberEIS-10ETF06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF06FP
Related Links10ET, 10ETF06FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF06FP Details Description
Related parts for 10ETF06FP
CONN PLUG 61POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER SHORT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf