Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF10FP
10ETF10FP picture photo
Mfg. Part Number
10ETF10FP
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A TO220FP
Datasheet Download
10ETF10FP.pdf
Availability of 10ETF10FP
QUANTITY
10ETF10FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF10FP
Internal Part NumberEIS-10ETF10FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF10FP
Related Links10ET, 10ETF10FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF10FP Details Description
Related parts for 10ETF10FP
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC PACKET PHY W/LIU 400-CSBGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16384X36 128QFP datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 19POS PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TOUCH BOOSTER FOR LAUNCH PAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf