Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF10S
10ETF10S picture photo
Mfg. Part Number
10ETF10S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF10S.pdf
Availability of 10ETF10S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETF10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF10S
Internal Part NumberEIS-10ETF10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMD-220 Circuit
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF10S
Related Links10ET, 10ETF10S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF10S Details Description
Related parts for 10ETF10S
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 2" datasheet.pdf
Z89323 IN-CIRCUIT EMULATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED BL/GRN/ORG CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
RES 768K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED PMI PANEL SNAP-IN datasheet.pdf
CHAMELEON MULTI-PROTOCOL 2.4GHZ datasheet.pdf
FERRITE BROADBAND CLAMPON 7.00MM datasheet.pdf