Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF10S
10ETF10S picture photo
Mfg. Part Number
10ETF10S
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF10S.pdf
Availability of 10ETF10S
QUANTITY
10ETF10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF10S
Internal Part NumberEIS-10ETF10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMD-220 Circuit
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF10S
Related Links10ET, 10ETF10S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF10S Details Description
Related parts for 10ETF10S
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL W/REF 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 3A datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #8 PL-GRIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS datasheet.pdf