Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETF10STRL
10ETF10STRL picture photo
Mfg. Part Number
10ETF10STRL
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETF10STRL.pdf
Availability of 10ETF10STRL
QUANTITY
10ETF10STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETF10STRL
Internal Part NumberEIS-10ETF10STRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETF10STRL
Related Links10ETF, 10ETF10STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETF10STRL Details Description
Related parts for 10ETF10STRL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 35V 100MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf