Vishay Semiconductor/Diodes Division 10ETS08STRL
10ETS08STRL picture photo
Mfg. Part Number
10ETS08STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK
Datasheet Download
10ETS08STRL.pdf
Availability of 10ETS08STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10ETS08STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ETS08STRL
Internal Part NumberEIS-10ETS08STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ETS08STRL
Related Links10ETS, 10ETS08STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
10ETS08STRL Details Description
Related parts for 10ETS08STRL
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJCT GRN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT ST PORT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf