JST Sales America Inc. 10FMN-BMTTN-A-TF
10FMN-BMTTN-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
10FMN-BMTTN-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
10FMN-BMTTN-A-TF.pdf
Availability of 10FMN-BMTTN-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10FMN-BMTTN-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10FMN-BMTTN-A-TF
Internal Part NumberEIS-10FMN-BMTTN-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10FMN-BMTTN-A-TF
Related Links10FMN-BM, 10FMN-BMTTN-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
10FMN-BMTTN-A-TF Details Description
Related parts for 10FMN-BMTTN-A-TF
FILTER PWR LINE RFI WIRELEAD 10A datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 45VC 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 80mA, 160mA Backlight 48-QFN-EP (7x7) datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 50POS HSG datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf
CONN 37POS F R/A ASSY datasheet.pdf