Rubycon 10JZV470M8X10.5
10JZV470M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
10JZV470M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10JZV470M8X10.5.pdf
Availability of 10JZV470M8X10.5
QUANTITY
10JZV470M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10JZV470M8X10.5
Internal Part NumberEIS-10JZV470M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10JZV470M8X10.5
Related Links10JZV47, 10JZV470M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10JZV470M8X10.5 Details Description
Related parts for 10JZV470M8X10.5
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO CFA 1CHAN SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPST 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf