Crydom 10LPCV24110
10LPCV24110 picture photo
Mfg. Part Number
10LPCV24110
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
CONTROLLER LOAD .20-110A 0-10VDC
Datasheet Download
10LPCV24110.pdf
Availability of 10LPCV24110
QUANTITY
10LPCV24110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10LPCV24110
Internal Part NumberEIS-10LPCV24110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelLPCV Series.satLPCV Series.dwgLPCV Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesLPCV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Linear Controlled
On-State Resistance-
Load Current110A
Voltage - Input0 ~ 10VDC
Voltage - Load20 ~ 300 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10LPCV24110
Related Links10LPC, 10LPCV24110 Datasheet, Crydom Distributor
10LPCV24110 Details Description
Related parts for 10LPCV24110
IC REG LDO ADJ 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V QUAD 14-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 250' datasheet.pdf
OSC TCXO 16.3676MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SENSOR PRES 160 MILLIBAR DIFF 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SCREW MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W D5B datasheet.pdf