Alt 10M40DAF256C8G
10M40DAF256C8G picture photo
Mfg. Part Number
10M40DAF256C8G
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA/CPLD NV 178 I/O 256FBGA
Datasheet Download
10M40DAF256C8G.pdf
Availability of 10M40DAF256C8G
QUANTITY
10M40DAF256C8G Order Process
Ship out your order
Specifications of 10M40DAF256C8G
Internal Part NumberEIS-10M40DAF256C8G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMAX10 Based System Management
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMAX® 10
Number of LABs/CLBs2500
Number of Logic Elements/Cells40000
Total RAM Bits1290240
Number of I/O178
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10M40DAF256C8G
Related Links10M40DA, 10M40DAF256C8G Datasheet, Alt Distributor
10M40DAF256C8G Details Description
Related parts for 10M40DAF256C8G
CONN SPRING 5POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QD DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf