Rubycon 10MH5100MEFCTZ6.3X5
10MH5100MEFCTZ6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MH5100MEFCTZ6.3X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MH5100MEFCTZ6.3X5.pdf
Availability of 10MH5100MEFCTZ6.3X5
QUANTITY
10MH5100MEFCTZ6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MH5100MEFCTZ6.3X5
Internal Part NumberEIS-10MH5100MEFCTZ6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MH5100MEFCTZ6.3X5
Related Links10MH5100M, 10MH5100MEFCTZ6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MH5100MEFCTZ6.3X5 Details Description
Related parts for 10MH5100MEFCTZ6.3X5
HOLDER BATT COIN 1-CELL 20MM SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 491.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
2X9P MQS BU-GEH datasheet.pdf
RES 1.20M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 105 OHM 1% 20W datasheet.pdf