Rubycon 10ML47MEFCT55X5
10ML47MEFCT55X5 picture photo
Mfg. Part Number
10ML47MEFCT55X5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ML47MEFCT55X5.pdf
Availability of 10ML47MEFCT55X5
QUANTITY
10ML47MEFCT55X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ML47MEFCT55X5
Internal Part NumberEIS-10ML47MEFCT55X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ML47MEFCT55X5
Related Links10ML47M, 10ML47MEFCT55X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10ML47MEFCT55X5 Details Description
Related parts for 10ML47MEFCT55X5
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 3W 6.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 360POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
CONN SEALING FRAME WITH LATCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 600W datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf