Rubycon 10MS5220MEFCT58X5
10MS5220MEFCT58X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS5220MEFCT58X5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS5220MEFCT58X5.pdf
Availability of 10MS5220MEFCT58X5
QUANTITY
10MS5220MEFCT58X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS5220MEFCT58X5
Internal Part NumberEIS-10MS5220MEFCT58X5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS5220MEFCT58X5
Related Links10MS5220, 10MS5220MEFCT58X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS5220MEFCT58X5 Details Description
Related parts for 10MS5220MEFCT58X5
CAP TACTILE TRIANGULAR BLACK datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 85 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf