Rubycon 10MS547MEFCTZ6.3X5
10MS547MEFCTZ6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
10MS547MEFCTZ6.3X5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10MS547MEFCTZ6.3X5.pdf
Availability of 10MS547MEFCTZ6.3X5
QUANTITY
10MS547MEFCTZ6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10MS547MEFCTZ6.3X5
Internal Part NumberEIS-10MS547MEFCTZ6.3X5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10MS547MEFCTZ6.3X5
Related Links10MS547ME, 10MS547MEFCTZ6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
10MS547MEFCTZ6.3X5 Details Description
Related parts for 10MS547MEFCTZ6.3X5
IC CABLE DRVR SER DGTL ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 230A INT-A-PAK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
THYRISTR SIBOD 110V 250A DO201AD datasheet.pdf
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 7A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 12.5A 6.03 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 2506 datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBG datasheet.pdf