Rubycon 10NW747MEFC6.3X7
10NW747MEFC6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
10NW747MEFC6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10NW747MEFC6.3X7.pdf
Availability of 10NW747MEFC6.3X7
QUANTITY
10NW747MEFC6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10NW747MEFC6.3X7
Internal Part NumberEIS-10NW747MEFC6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNW7
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10NW747MEFC6.3X7
Related Links10NW747M, 10NW747MEFC6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
10NW747MEFC6.3X7 Details Description
Related parts for 10NW747MEFC6.3X7
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 0.5A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 840MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf