Rubycon 10PK2200MEFCT810X16
10PK2200MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
10PK2200MEFCT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10PK2200MEFCT810X16.pdf
Availability of 10PK2200MEFCT810X16
QUANTITY
10PK2200MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10PK2200MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-10PK2200MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10PK2200MEFCT810X16
Related Links10PK2200M, 10PK2200MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10PK2200MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 10PK2200MEFCT810X16
IC CPLD 72MC 7.5NS 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 6UCSPR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 9W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 650V 15A TO220 datasheet.pdf