NMB Technologies Corp. 10PM-K405CT01CN
10PM-K405CT01CN picture photo
Mfg. Part Number
10PM-K405CT01CN
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
NEMA10 HYBRID STEP BIPOLAR 24V
Datasheet Download
10PM-K405CT01CN.pdf
Availability of 10PM-K405CT01CN
QUANTITY
10PM-K405CT01CN Order Process
Ship out your order
Specifications of 10PM-K405CT01CN
Internal Part NumberEIS-10PM-K405CT01CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series10PM-K
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)17.7 / 125
Diameter - Body-
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing-
Mounting Hole Spacing-
Length - Lead Wire11.81" (300.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10PM-K405CT01CN
Related Links10PM-K4, 10PM-K405CT01CN Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
10PM-K405CT01CN Details Description
Related parts for 10PM-K405CT01CN
BOX ABS BLACK 4.11"L X 2.23"W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.7V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SNGL W/SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 13POS PCB TIN datasheet.pdf
HEADER 4POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 12A 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL R/A datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 MULTI 20VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
UM10-4272 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
MDM-51PH041F datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf