Rubycon 10SEV220M6.3X8
10SEV220M6.3X8 picture photo
Mfg. Part Number
10SEV220M6.3X8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10SEV220M6.3X8.pdf
Availability of 10SEV220M6.3X8
QUANTITY
10SEV220M6.3X8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SEV220M6.3X8
Internal Part NumberEIS-10SEV220M6.3X8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10SEV220M6.3X8
Related Links10SEV22, 10SEV220M6.3X8 Datasheet, Rubycon Distributor
10SEV220M6.3X8 Details Description
Related parts for 10SEV220M6.3X8
CONN RECEPT 66POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
350 TB SOC VER OPNN THR datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf