Panasonic Electronic Components 10SVPS68M
10SVPS68M picture photo
Mfg. Part Number
10SVPS68M
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10SVPS68M.pdf
Availability of 10SVPS68M
QUANTITY
10SVPS68M Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SVPS68M
Internal Part NumberEIS-10SVPS68M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10SVPS68M
Related Links10SV, 10SVPS68M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
10SVPS68M Details Description
Related parts for 10SVPS68M
IC VOLT DETECT N-CH 20V SNT-4A datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54060 datasheet.pdf
IC I/O PORT 8BIT ANLG 28PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 895MA 100 MOHM datasheet.pdf
CSTR,MRG,BF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf