Rubycon 10TKV1200M10X10.5
10TKV1200M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
10TKV1200M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10TKV1200M10X10.5.pdf
Availability of 10TKV1200M10X10.5
QUANTITY
10TKV1200M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10TKV1200M10X10.5
Internal Part NumberEIS-10TKV1200M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10TKV1200M10X10.5
Related Links10TKV120, 10TKV1200M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10TKV1200M10X10.5 Details Description
Related parts for 10TKV1200M10X10.5
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
GDT 100V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf