Rubycon 10TWL2200MEFC12.5X25
10TWL2200MEFC12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10TWL2200MEFC12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10TWL2200MEFC12.5X25.pdf
Availability of 10TWL2200MEFC12.5X25
QUANTITY
10TWL2200MEFC12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10TWL2200MEFC12.5X25
Internal Part NumberEIS-10TWL2200MEFC12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10TWL2200MEFC12.5X25
Related Links10TWL2200M, 10TWL2200MEFC12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10TWL2200MEFC12.5X25 Details Description
Related parts for 10TWL2200MEFC12.5X25
FLEX CABLE - AFF13G/AF13/AFE13T datasheet.pdf
PANEL SIDE 35X16X.05" BLACK 1/PR datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 20SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf