Rubycon 10WXA3300MEFC16X16
10WXA3300MEFC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
10WXA3300MEFC16X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10WXA3300MEFC16X16.pdf
Availability of 10WXA3300MEFC16X16
QUANTITY
10WXA3300MEFC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10WXA3300MEFC16X16
Internal Part NumberEIS-10WXA3300MEFC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10WXA3300MEFC16X16
Related Links10WXA3300, 10WXA3300MEFC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10WXA3300MEFC16X16 Details Description
Related parts for 10WXA3300MEFC16X16
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf
KIT CAPACITOR FILM ECH-U SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 111PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf