Rubycon 10YXG10000MEFC16X40
10YXG10000MEFC16X40 picture photo
Mfg. Part Number
10YXG10000MEFC16X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXG10000MEFC16X40.pdf
Availability of 10YXG10000MEFC16X40
QUANTITY
10YXG10000MEFC16X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXG10000MEFC16X40
Internal Part NumberEIS-10YXG10000MEFC16X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXG10000MEFC16X40
Related Links10YXG1000, 10YXG10000MEFC16X40 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXG10000MEFC16X40 Details Description
Related parts for 10YXG10000MEFC16X40
IC REG LDO -9V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS R/A PIN SLD datasheet.pdf