Rubycon 10YXG100MEFCTA5X11
10YXG100MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXG100MEFCTA5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXG100MEFCTA5X11.pdf
Availability of 10YXG100MEFCTA5X11
QUANTITY
10YXG100MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXG100MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-10YXG100MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXG100MEFCTA5X11
Related Links10YXG100M, 10YXG100MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXG100MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 10YXG100MEFCTA5X11
IC TRIGGER HEX SCHM EXT-V 14-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049L/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT HI SPD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE GLAND BF 29 18-25MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS SMT 0.5MM datasheet.pdf
MODBUS,1ETH,1SER,CDMA EVDO datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf