Rubycon 10YXG3900MEFC12.5X30
10YXG3900MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
10YXG3900MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXG3900MEFC12.5X30.pdf
Availability of 10YXG3900MEFC12.5X30
QUANTITY
10YXG3900MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXG3900MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-10YXG3900MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXG3900MEFC12.5X30
Related Links10YXG3900M, 10YXG3900MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXG3900MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 10YXG3900MEFC12.5X30
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X9.04MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf