Rubycon 10YXH1000MEFC10X16
10YXH1000MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH1000MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH1000MEFC10X16.pdf
Availability of 10YXH1000MEFC10X16
QUANTITY
10YXH1000MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH1000MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-10YXH1000MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current726mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH1000MEFC10X16
Related Links10YXH1000, 10YXH1000MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH1000MEFC10X16 Details Description
Related parts for 10YXH1000MEFC10X16
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
RES 270K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.8A SOT363 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf