Rubycon 10YXH1500MEFC10X23
10YXH1500MEFC10X23 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH1500MEFC10X23
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH1500MEFC10X23.pdf
Availability of 10YXH1500MEFC10X23
QUANTITY
10YXH1500MEFC10X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH1500MEFC10X23
Internal Part NumberEIS-10YXH1500MEFC10X23
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH1500MEFC10X23
Related Links10YXH1500, 10YXH1500MEFC10X23 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH1500MEFC10X23 Details Description
Related parts for 10YXH1500MEFC10X23
TRANS NPN DARL 80V 4A DPAK datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT PAR 100KHZ 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 72MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf