Rubycon 10YXH3300MEFCCE12.5X25
10YXH3300MEFCCE12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH3300MEFCCE12.5X25
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH3300MEFCCE12.5X25.pdf
Availability of 10YXH3300MEFCCE12.5X25
QUANTITY
10YXH3300MEFCCE12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH3300MEFCCE12.5X25
Internal Part NumberEIS-10YXH3300MEFCCE12.5X25
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.561A @ 120Hz
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH3300MEFCCE12.5X25
Related Links10YXH3300ME, 10YXH3300MEFCCE12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH3300MEFCCE12.5X25 Details Description
Related parts for 10YXH3300MEFCCE12.5X25
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY Q2F 3/8" BLK 30' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
ANTENNA 3DB-MEG 806-866MHZ datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED DIFF RA .200 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf