Rubycon 10YXH470MEFCTA8X11.5
10YXH470MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH470MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH470MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 10YXH470MEFCTA8X11.5
QUANTITY
10YXH470MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH470MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-10YXH470MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current352mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH470MEFCTA8X11.5
Related Links10YXH470ME, 10YXH470MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH470MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 10YXH470MEFCTA8X11.5
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC RS485 TXRX HALF-DUPLEX 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf