Rubycon 10YXJ10000M16X31.5
10YXJ10000M16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ10000M16X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ10000M16X31.5.pdf
Availability of 10YXJ10000M16X31.5
QUANTITY
10YXJ10000M16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ10000M16X31.5
Internal Part NumberEIS-10YXJ10000M16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ10000M16X31.5
Related Links10YXJ1000, 10YXJ10000M16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ10000M16X31.5 Details Description
Related parts for 10YXJ10000M16X31.5
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 BLD 2X6 STGY D12 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-6PF 250V SURF MOUNT datasheet.pdf