Rubycon 10YXJ330MT16.3X11
10YXJ330MT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ330MT16.3X11
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ330MT16.3X11.pdf
Availability of 10YXJ330MT16.3X11
QUANTITY
10YXJ330MT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ330MT16.3X11
Internal Part NumberEIS-10YXJ330MT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ330MT16.3X11
Related Links10YXJ330, 10YXJ330MT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ330MT16.3X11 Details Description
Related parts for 10YXJ330MT16.3X11
CONN JACK 2.5MM STEREO DL OPEN-C datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 24MMX4' BLK datasheet.pdf
DDR3 DIMM 240P SMT VLP AU:0.76 W datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf