Rubycon 10YXJ4700M12.5X25
10YXJ4700M12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ4700M12.5X25
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ4700M12.5X25.pdf
Availability of 10YXJ4700M12.5X25
QUANTITY
10YXJ4700M12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ4700M12.5X25
Internal Part NumberEIS-10YXJ4700M12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ4700M12.5X25
Related Links10YXJ470, 10YXJ4700M12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ4700M12.5X25 Details Description
Related parts for 10YXJ4700M12.5X25
FIXED IND 6.8UH 205MA 1.6 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 102MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.2V 4-USPN datasheet.pdf